Liga Mistrzów UEFA 2014/2015 – 23. sezon Ligi Mistrzów UEFA (60. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

Finał odbył się 6 czerwca 2015 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, a zwycięzcą została FC Barcelona po wygranej 3:1 nad Juventusem FC.

Rozgrywki składały się z 3 części: fazy kwalifikacyjnej, fazy grupowej, fazy pucharowej.

Podział miejsc w rozgrywkach W edycji 2014/2015 Ligi Mistrzów weźmie udział 77 zespołów z 53 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Liechtensteinem, gdzie nie były przeprowadzane krajowe rozgrywki ligowe – drużyny piłkarskie z tego kraju należą do szwajcarskiego systemu ligowego). Zespoły zostaną przydzielone do danych rund fazy kwalifikacyjnej oraz fazy grupowej zgodnie z rankingiem współczynników ligowych UEFA 2013.

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez: zajęcie odpowiedniego miejsca w tabeli ligowej, zwycięstwo w edycji 2013/2014 Ligi Mistrzów UEFA (jeśli zdobywca tego trofeum nie uzyska miejsca w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy UEFA 2014/2015 dzięki pozycji zajętej w rozgrywkach krajowych). Lp.FederacjaWspół.Drużyny188.0254282.963379.614464.1473559.168659.000749.7582846.332944.7291034.5001134.4001234.0001328.9251426.8331525.7001625.37511723.7251823.024Lp.FederacjaWspół.Drużyny1922.87512020.8752120.7502219.5832315.6252415.1912514.6252614.2082714.1752812.2502911.750309.708319.166328.541338.508347.833357.666367.375Lp.FederacjaWspół.Drużyny376.500 1385.958395.791405.416415.250425.250434.166443.958453.5000463.3751473.083482.583492.208501.750511.583520.666530.500540.000

Szczegółowy podział miejsc Drużyny rozpoczynające udziałZwycięzcy poprzedniej rundyI runda kwalifikacyjna(6 drużyn) 6 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 49–54II runda kwalifikacyjna(34 drużyny) 31 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 17–48 (z wyjątkiem Liechtensteinu) 3 zwycięzców I rundy kwalifikacyjnejIII runda kwalifikacyjna(30 drużyn)dla mistrzów(20 drużyn) 3 drużyny – mistrzowie lig federacji z miejsc 14–16 17 zwycięzców II rundy kwalifikacyjnejdla niemistrzów(10 drużyn) 9 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 7–15 1 drużyna - trzeci zespół federacji z miejsca 6Runda play-off(20 drużyn)dla mistrzów(10 drużyn) 10 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla mistrzówdla niemistrzów(10 drużyn) 2 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 4 i 5 3 drużyny – 4. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3 5 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej dla niemistrzówFaza grupowa(32 drużyny) 13 drużyn – mistrzowie lig federacji z miejsc 1–13 6 drużyn – 2. zespoły ligi federacji z miejsc 1–6 3 drużyny – 3. zespoły ligi federacji z miejsc 1–3 5 zwycięzców rund play-off dla mistrzów 5 zwycięzców rund play-off dla niemistrzówFaza pucharowa(16 drużyn) 8 drużyn – zwycięzcy grup 8 drużyn – 2. zespoły grup

Uczestnicy Lista uczestników Ligi Mistrzów UEFA 2014/2015 z wyszczególnieniem rund, w których dane drużyny rozpoczęły udział w rozgrywkach.

Oznaczenia: L1, L2, L3, L4 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych, OT – obrońca tytułu (zwycięzca edycji 2013/2014).

Faza grupowa Real Madryt (L3/OT) Bayern Monachium (L1) Sporting CP (L2) Galatasaray SK (L2) Atlético Madryt (L1) Borussia Dortmund (L2) Paris Saint-Germain (L1) RSC Anderlecht (L1) FC Barcelona (L2) FC Schalke 04 (L3) AS Monaco (L2) Olympiakos SFP (L1) Manchester City (L1) Juventus (L1) Szachtar Donieck (L1) FC Basel (L1) Liverpool (L2) Roma (L2) CSKA Moskwa (L1) Chelsea (L3) SL Benfica (L1) Ajax (L1)Runda play-offdla mistrzówdla niemistrzów Athletic Bilbao (L4) Bayer Leverkusen (L4) FC Porto (L3) Arsenal (L4) Napoli (L3)III runda kwalifikacyjnadla mistrzówdla niemistrzów APOEL Nikozja (L1) Lille OSC (L3) Beşiktaş JK (L2) AEL Limassol (L2) Aalborg BK (L1) Dnipro (L2) Standard Liège (L2) FC Kopenhaga (L2) Red Bull Salzburg (L1) Zenit Petersburg (L2) Panathinaikos AO (L2) Feyenoord (L2) Grasshopper Club Zurych (L2)II runda kwalifikacyjna Sparta Praga (L1) Partizan Belgrad (L2) HJK Helsinki (L1) Sutjeska Nikšić (L1) Steaua Bukareszt (L1) Slovan Bratysława (L1) Zrinjski Mostar (L1) Rabotniczki Skopje (L1) Maccabi Tel Awiw (L1) Strømsgodset IF (L1) Sheriff Tyraspol (L1) Skënderbeu Korcza (L1) BATE Borysów (L1) Łudogorec Razgrad (L1) St. Patrick’s Athletic (L1) Valletta FC (L1) Legia Warszawa (L1) Debreceni VSC (L1) Žalgiris Wilno (L1) F91 Dudelange (L1) Dinamo Zagrzeb (L1) NK Maribor (L1) FK Aktöbe (L1) Cliftonville F.C. (L1) Malmö FF (L1) Dinamo Tbilisi (L1) FK Ventspils (L1) The New Saints F.C. (L1) Celtic (L1) Qarabağ FK (L1) KR (L1)I runda kwalifikacyjna Tallinna FCI Levadia (L1) HB Tórshavn (L1) FC Santa Coloma (L1) Bananc Erywań (L1) SP La Fiorita (L1) Lincoln Red Imps

Terminarz FazaRundaData losowaniaPierwszy meczDrugi meczKwalifikacjePierwsza runda kwalifikacyjna23 czerwca 20141–2 lipca 20148–9 lipca 2014Druga runda kwalifikacyjna15–16 lipca 201422–23 lipca 2014Trzecia runda kwalifikacyjna18 lipca 201429–30 lipca 20145–6 sierpnia 2014Play-offRunda play-off8 sierpnia 201419–20 sierpnia 201426–27 sierpnia 2014Faza grupowaKolejka 128 sierpnia 201416–17 września 2014Kolejka 230 września – 1 października 2014Kolejka 321–22 października 2014Kolejka 44–5 listopada 2014Kolejka 525–26 listopada 2014Kolejka 69–10 grudnia 2014Faza pucharowa1/8 finału15 grudnia 201417–18 & 24–25 lutego 201510–11 & 17–18 marca 2015Ćwierćfinały20 marca 201514–15 kwietnia 201521–22 kwietnia 2015Półfinały24 kwietnia 20155–6 maja 201512–13 maja 2015Finał6 czerwca 2015 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie

Faza kwalifikacyjna Rozegrane zostały 2 odrębne turnieje kwalifikacyjne. W pierwszym wzięli udział mistrzowie federacji, którym nie przysługiwało prawo automatycznego awansu do fazy grupowej (I i II runda kwalifikacyjna, III runda kwalifikacyjna dla mistrzów oraz runda play-off dla mistrzów). W drugim wystąpiły drużyny, które nie zdobyły tytułu mistrzowskiego swoich federacji a sam mistrz zakwalifikował się bezpośrednio do fazy grupowej turnieju (III runda kwalifikacyjna dla niemistrzów oraz runda play-off dla niemistrzów).

I runda kwalifikacyjna Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione było 6 drużyn, z czego 3 były rozstawione.

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Tallinna FCI Levadia 4.575 HB Tórshavn 3.175 FC Santa Coloma 2.166

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Bananc Erywań 1.325 SP La Fiorita 0.699 Lincoln Red Imps 0.000

II runda kwalifikacyjna Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawnionych będzie 34 drużyny (3 z poprzedniej rundy), z czego 17 będzie rozstawionych.

drużyny, które awansowały z I rundy kwalifikacyjnej

Grupa 1 Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. BATE Borysów 33.725 Maccabi Tel Awiw 17.875 Sheriff Tyraspol 17.075 NK Maribor 16.200 FK Aktöbe 8.150 Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Dinamo Tbilisi 6.975 Skënderbeu Korcza 4.600 Zrinjski Mostar 4.000 Sutjeska Nikšić 2.450 FC Santa Coloma2.166

Grupa 2 Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Celtic 36.813 Sparta Praga 28.870 Partizan Belgrad 14.825 Debreceni VSC 10.325 Slovan Bratysława 8.700 FK Ventspils 7.750 Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Malmö FF 6.265 KR 5.350 The New Saints F.C. 4.850 Tallinna FCI Levadia4.575 Cliftonville F.C. 3.225 HB Tórshavn3.175

Grupa 3 Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Steaua Bukareszt 39.451 Dinamo Zagrzeb 23.925 Łudogorec Razgrad 18.125 Legia Warszawa 15.275 Qarabağ FK 7.575 HJK Helsinki 7.435 Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. F91 Dudelange 4.975 Strømsgodset IF 4.855 St. Patrick’s Athletic 4.850 Rabotniczki Skopje 4.550 Valletta FC 4.466 Žalgiris Wilno 3.050

III runda kwalifikacyjna

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji: do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla mistrzów uprawnionych będzie 20 drużyn (w tym 17 zwycięzców II rundy), z czego 10 będzie rozstawionych; do startu w III rundzie kwalifikacyjnej dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn, z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w rundzie play-off Ligi Europy UEFA.

Uwaga: losowanie III rundy kwalifikacyjnej odbywa się przed zakończeniem II rundy, więc pary z II rundy są losowane według współczynnika „lepszej” drużyny. Oznacza to, że dla rozstawienia w III rundzie kwalifikacyjnej nie ma znaczenia, kto odpadnie w II rundzie. Kwalifikacje dla mistrzów

drużyny, które awansowały z II rundy kwalifikacyjnej

Grupa 1 Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Red Bull Salzburg 46.185 Celtic 36.813 BATE Borysów 33.725 Dinamo Zagrzeb 23.927 Sheriff Tyraspol 17.075 Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Legia Warszawa 15.275 Debreceni VSC 10.325 Slovan Bratysława 8.700 Qarabağ FK 7.575 Aalborg BK 2.450

Grupa 2 Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Steaua Bukareszt 39.451 APOEL Nikozja 28.870 Sparta Praga 28.870 Łudogorec Razgrad 18.125 Maccabi Tel Awiw 17.875 Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. NK Maribor 16.200 Partizan Belgrad 14.825 FK Aktöbe 8.150 Malmö FF 7.750 HJK Helsinki 7.435

Kwalifikacje dla niemistrzów

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Zenit Petersburg 73.899 Lille OSC45.300 FC København45.260 Standard Liège38.260 Beşiktaş JK32.840

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Dnipro Dniepropetrowsk32.193 Panathinaikos AO30.220 Feyenoord13.362 Grasshopper Club Zurych9.645 AEL Limassol7.650

Runda play-off W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 części – dla mistrzów i niemistrzów poszczególnych federacji: do startu w rundzie play-off dla mistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn (zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych; do startu w rundzie play-off dla niemistrzów uprawnionych będzie 10 drużyn (w tym 5 zwycięzców III rundy), z czego 5 będzie rozstawionych.

Drużyny, które przegrają w tej rundzie, otrzymają prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA. Kwalifikacje dla mistrzów drużyny, które awansowały z III rundy kwalifikacyjnej

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Red Bull Salzburg46.185 Celtic36.813 Steaua Bukareszt39.451 BATE Borysów33.725 APOEL Nikozja37.650

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Łudogorec Razgrad18.125 Malmö FF6.265 NK Maribor16.200 Aalborg BK5.260 Slovan Bratysława8.700

Kwalifikacje dla niemistrzów

Drużyny rozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Arsenal112.949 Bayer Leverkusen70.328 FC Porto105.459 Napoli61.387 Zenit Petersburg73.899

Drużyny nierozstawione Drużyna Wsp. Drużyna Wsp. Athletic Bilbao54.542 Standard Liège38.260 Lille OSC45.300 Beşiktaş JK32.840 FC Kopenhaga45.260

Faza grupowa

Do startu w fazie grupowej uprawnione były 32 drużyny (w tym 10 zwycięzców rundy play-off). W trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymały prawo gry w 1/16 finału Ligi Europy UEFA.

Podział na koszyki

Drużyny zostały podzielone na koszyki na podstawie klubowego rankingu UEFA. Obrońcą pucharu jest Real Madryt, który automatycznie został przydzielona do koszyka nr 1. Poza nim do koszyka 1 trafiły zespoły z miejsc 1-10. Zespoły z miejsc 14-22 do koszyka nr 2, 24-37 koszyka nr 3 oraz 44-233 do koszyka nr 4.

Koszyk 1 Drużyna Real Madryt OT161.542 FC Barcelona157.542 Bayern Monachium154.328 Chelsea 140.949 SL Benfica 129.459 Atlético Madryt119.542 Arsenal KN112.949 FC Porto KN105.459Koszyk 2 Drużyna FC Schalke 0495.328 Borussia Dortmund82.328 Juventus80.387 Paris Saint-Germain80.300 Szachtar Donieck78.193 FC Basel75.645 Zenit Petersburg KN73.899 Manchester City72.949Koszyk 3 Team Bayer Leverkusen KN70.328 Olympiakos SFP67.720 CSKA Moskwa66.899 Ajax61.862 Liverpool58.949 Sporting CP 58.459 Galatasaray SK 55.340 Athletic Bilbao KN54.542Koszyk 4 Team RSC Anderlecht 50.260 Roma39.887 APOEL Nikozja KM37.650 BATE Borysów KM33.725 Łudogorec Razgrad KM18.125 NK Maribor KM16.200 AS Monaco11.300 Malmö FF KM6.265